Nie wiem, czy Ty też tak masz ?

Ja od czwartku nie mogę znaleźć sobie miejsca. Mam dużo pracy ale mimo to nie mogę się nad niczym skupić. Niby wiem, że należy stosować detoks informacyjny i nie karmić się złymi informacjami.

Jednak okazuje się to bardzo trudne. Co kawałek zerkam w internet, żeby śledzić najnowsze informacje. Jak normalnie nie oglądam telewizji, tak teraz od dwóch dni siedzę przed pudłem i oglądam wszystko po kolei.

Na początku czułem strach. Nawet myślałem – Jak Putin się rozpędzi to może dopiero na Odrze się zatrzyma i nikt nawet palcem w naszej sprawie nie kiwnie.

Teraz czuję złość… Złość za tą krzywdę wyrządzoną ludziom, których przecież tak dobrze znamy. Pracują oni przecież w naszych gospodarstwach. Pracują na budowach. Spotykamy ich w Biedronce robiąc zakupy czy tankując samochód na Orlenie.

Ukraińcy do tej pory kojarzyli mi się jako skromni i pracowici ludzie, którzy tak jak my mają swoje domy, rodziny i zwyczajnie chcą normalnie żyć.

Dzisiaj autentycznie ich podziwiam.. Dla mnie to bohaterowie. Nie kalkulują.. Wiedzą, że muszą zrobić co trzeba, żeby obronić swój dom. Ryzykując swoje życie i walczą.

A prezydent Wołodymyrem Załenckim, to prawdziwy mąż stanu, który jest z swoim narodem w godzinie próby. Myślę, że zgodzisz się ze mną, że to zupełnie inny kaliber człowieka w porównaniu z europejskimi liderami..

Ale przejdźmy do rzeczy.

Pomyślałem, że nie ma sensu być tylko biernym obserwatorem. Zamiast tego lepiej pomóc.

Jak wiesz mamy teraz nabór wniosków z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – od 28.02.2022 r. do 28.04.2022 r.

Naprawdę wiele osób pyta mnie jaką firmę warto w dzisiejszych czasach założyć. W jakim kierunku warto pójść.

Myślę, że w obecnej sytuacji jeżeli nie masz jakiegoś konkretnego pomysłu, to przyjrzyj się co się dziś dzieje… i zastanów się, co najprawdopodobniej stanie się jutro.

Niezależnie od tego jak zakończy się wojna na Ukrainie – swoją drogą trzymam kciuki, za kapitulację Rosji – czeka nas olbrzymia migracja Ukraińców do Polski.

Pierwszą falę mamy teraz, to uchodźcy wojenni szukający bezpieczeństwa. Druga grupa Ukraińców przyjedzie do nas ze względów ekonomicznych.  Niestety gospodarka Ukrainy już jest zniszczona, a będzie w jeszcze większym kryzysie. Przełoży się to na gigantyczne bezrobocie. Ludzie pójdą za pracą. W dużej części również do Polski.

Dlatego zamiast realizować projekty typu wypożyczalnia maszyn budowalnych czy zakup samochodu nie wiadomo po co. Zastanów się nad biznesem, który mógłby pomóc Ukraińcom. Bo wierz mi prowadzenie firmy to nic innego jako pomaganie ludziom 😊

Tak naprawdę w przedsiębiorczości chodzi o rozwiązywanie problemów innych. A tutaj masz na tacy wyraźny trend na najbliższą przyszłość. Jak podają różni analitycy w najbliższych latach do Polski przybędzie od 2 aż do 5 milionów Ukraińców. Przyznasz, że to bardzo dużo.

Wszyscy Ci ludzie będą musieli gdzieś mieszkać – warto więc może zainteresować się budową ekonomicznych domów z lokalami pod wynajem.

Wszyscy Ci ludzie zapewne będą szukali pracy – warto zainteresować się działalnością w zakresie szeroko rozumianego pośrednictwa pracy.

Może część Ukraińców będzie potrzebowała poszerzyć swoje kwalifikacje. Dlatego można zastanowić się nad zaoferowaniem niedrogich kursów czy szkoleń, które dadzą im lepsza pracę.

Część tych osób będzie miała barierę językową – może warto pomyśleć o jakieś szkole języka polskiego. A jeżeli nie o szkole, to o zwykłych korepetycjach z języka polskiego – z rodzinami zapewne przyjadą dzieci.

Myślę, że jeszcze bardziej niż dotychczas rozwinie się przewóz osób pomiędzy Ukrainą, a Polską – może warto zainteresować się tą formą aktywności.

Potrzeba będzie bardzo wielu usług… Myślę, że możemy zainspirować się Polską emigracją zarobkową sprzed kilku lat. Wystarczy sprawdzić jakie usługi wtedy powstały np. w Irlandii. Weźmy też pod uwagę, że napływowi ludności na pewno będzie towarzyszyła ogromna pomoc humanitarna. Według mnie jest to wyraźny trend, który już niedługo zostanie wykorzystany przez wielu przedsiębiorców.

Niezależenie od tego na co się zdecydujesz, pamiętaj, że biznes to pomaganie. A dobrym ludziom zawsze warto pomagać – Karma wraca 😊

Pamiętajmy też, żeby nie kierować się tylko zyskiem. Przede wszystkim ważne jest zbudowanie firmy, w której wszyscy wygrywają… i przedsiębiorcy i ich klienci.

W tym miejscu przytoczę to co kiedyś usłyszałem od Pana Andrzeja Blikle „Pamiętaj, że dobry interes, to jest interes dla obu stron. Dobry interes dla jednej strony, to nie jest interes – to jest szwindel”