
Do 28 kwietnia 2022 roku trwa nabór wniosków z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – czyli programu w ramach, którego możesz uzyskać bezzwrotne 150, 200 lub 250 tys. na założenie firmy.
W tym artykule nie chcę zbytnio zagłębiać się w przekazywanie informacji, które możesz znaleźć w wielu innych miejscach w internecie. Raczej chciałem skupić się na najważniejszych rzeczach, które zadecydują o tym, kto w 2022 roku uzyska pomoc z programu na działalność pozarolniczą.
Ale żeby dojść do najważniejszej rzeczy musimy zacząć od małego podsumowania czterech ostatnich naborów wniosków.
Statystyki zamieszczone na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokazują, że do tej pory został złożonych ponad 21 tysięcy wniosków.
Gdyby wszystkie te wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie to limit środków został by wykorzystany w 113%. Oczywiście tak się nie stało, bo statystycznie około 40% wniosków jest odrzucanych.
Obecnie decyzje o przyznaniu pomocy odpowiadają wykorzystaniu 70,59% limitu pomocy. Jeszcze ciekawiej robi się kiedy zerkniemy w środki wypłacone – mamy tam zaledwie 34,88%.
Co nam to mówi ?
Okazuje się, że duża część osób mimo pozytywnej decyzji nie otwiera firmy i nie występuje o wypłatę I raty pomocy – jest to od 30 do 40%.
W tym momencie, być może myślisz sobie – jak to możliwe. Po co płacić za przygotowanie wniosku, zbierać oferty, robić poprawki i uczestniczyć w tym całym zamieszaniu, żeby na koniec nie uruchomić przyznanych środków ?
Dzieje się tak dlatego, że bardzo duża część osób podchodzi do udziału w programu bardzo emocjonalnie. Jest możliwość zdobycia bezzwrotnego dofinansowania, kwalifikuję się do programu więc idę w to.. W drugiej kolejności następuje rozkminka, na co te środki można przeznaczyć.
Dlatego tak dużo wniosków robionych jest na zasadzie chęci kupienia określonej rzeczy, a nie nacelowanych na budowę trwałej firmy, która będzie przynosiła regularne zyski.
Przykładem mogą być setki wniosków na tzw. przewóz osób na wesela, gdzie jedyną inwestycją był zakup luksusowego samochodu.
Wniosków tego typu było na tyle dużo, że urzędnicy z Agencji Restrukturyzacji i Ministerstwa Rolnictwa musieli zareagować.
W lutym tego roku weszła w życie zmiana rozporządzenia, która wprowadza dość konkretne bariery dla osób, które myślą o wykorzystaniu programu nie do budowy firmy, a raczej do kupienia samochodu czy jakieś innej rzeczy.
Powiedzmy sobie o trzech podstawowych barierach:
#1. Po pierwsze, jeżeli teraz ktoś chce z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej zakupić samochód osobowy to może na ten cel przeznaczyć nie więcej niż 50% kwoty premii.
Pozostała wartość samochodu musi być pokryta ze środków własnych.
#2. Po drugie, korzystając z programu bierzemy na siebie zobowiązanie do wykazywania przychodów w kolejnych latach prowadzenia firmy w wysokości nie mniejszej niż koszty ZUSu i wynagrodzeń pracowników.
Mimo, że jest to jakaś bariera, to mimo wszystko jest ją łatwo obejść. Wystarczy dopisać kod PKD związany z działalnością handlową. Coś kupić, następnie sprzedać i już mamy warunek spełniony.
#3. Według mnie najbardziej wymagające będzie zobowiązanie do przedstawienia realnego biznes planu.
Uważam, że przygotowanie biznes planu, który przekona urzędnika do tego, że pomysł na firmę jest sensowny, a inwestycje jest adekwatna to podstawa sukcesu w obecnym naborze.
Właśnie dlatego przygotowałem bezpłatne szkolenie online Jak samodzielnie wypełnić wniosek i biznes plan na działalność pozarolniczą.
Witam,
“Coś kupić, następnie sprzedać i już mamy warunek spełniony” czy sprzedaż musi być powiązana z podjętą branżą? Ile PKD można określić w biznesplanie?