Dzisiaj chciałem się z Tobą podzielić kilkoma ważnymi informacjami, o których do tej pory publicznie nie mówiłem. A zdecydowanie czuję, że muszę to zrobić.

Nie dla zysku, nie dla promocji czy jakiegoś innego chwytu marketingowe ale zwyczajnie dla dobra społeczności, która mnie obserwuje.

Dla Twojej wygody na wstępie mały spis treści – bo będzie długo.

  • Terminy naborów wniosków z programów premiowych;
  • Premia na firmę już nie jest light – na co zwrócić uwagę ?
  • Premie jak kredyty frankowe;
  • Nowe usługi;
  • Gruntowna zmiana sposobu działania mojej firmy;

Terminy naborów wniosków z programów premiowych

Zacznijmy od konkretnych informacji.

Od 28.02.2022 r. do 28.04.2022 r. – nabór wniosków z Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – czyli bezzwrotne 150, 200 lub 250 tys. premii na założenie działalności gospodarczej.

Marzec 2022 r. – nabór wniosków z Premii dla młodych rolników – czyli bezzwrotne 150 tys. premii na stworzenie nowego gospodarstwa przez młodego rolnika.

Kwiecień 2022 r. – nabór wniosków z Restrukturyzacji małych gospodarstw – czyli bezzwrotne 60 tys. premii na rozwój niewielkiego gospodarstwa.

Na pierwszy rzut oka, wszystko wskazuje na to, że mogą to być ostatnie nabory wniosków.

Dlatego też panuje myślenie w stylu –  musze swój wniosek maksymalnie podrasować punktowo – żeby były jakiekolwiek szanse uzyskania wsparcia.

Jestem innego zdania. Ale żeby Cię przekonać musimy się na chwilę zagłębić w statystyki. Spójrz na poniższą tabelę. Będziemy do niej jeszcze kilka razy wracać.

Kiedy weźmiemy pod uwagę wyłącznie złożone wnioski, to okaże się, że limity zostały przekroczone.

Tak by było, gdyby każdy złożony wniosek zamieniał się w pozytywną decyzję. Nie muszę Cię przekonywać, że tak nie jest. Jeszcze ciekawiej robi się kiedy spojrzymy w ostatnią kolumnę, która pokazuje zrealizowane płatności względem dostępnego limitu środków.

Przykładowo w programie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, zaledwie 62% złożonych wniosków uzyskało pozytywną decyzję.

Po odbiorze decyzji mamy 9 miesięcy na uruchomienie firmy i złożenie wniosku o płatność pierwszej raty. Dopiero po spełnieniu tego warunku ARiMR wypłaca 80% premii. Pozostałe 20% wypłacane jest w terminie do 2 lat, od dnia wypłaty I raty.

Wniosek jest jasny, około 30-40% osób nie uruchamia firmy, mimo pozytywnej decyzji w garści. W takiej sytuacji pieniądze będą musiały wrócić do budżetu programu.

Spora część osób, które otrzymały I ratę, po upływie 2 lat będzie miała olbrzymie problemy z rozliczeniem dofinansowania – o czym więcej opowiem w dalszej części. Dla niektórych wnioskodawców skończy się to koniecznością zwrotu otrzymanych środków, a to oczywiście w dalszej kolejności również zasili budżet programu.

Jak widzisz nie koniecznie powinieneś tak bardzo koncentrować się na punktach.

Myślę, że lepiej zwrócić uwagę na zobowiązania.

Premia na firmę już nie jest light – na co zwrócić uwagę ?

Znana maksyma mówi, że – w życiu nie ma nic za darmo.

Dokładnie tak jest z programami premiowymi. Łatwo się w to wchodzi. Najpierw składamy wniosek, później otrzymujemy pozytywną decyzję, zakładamy firmę i składamy wniosek o wypłatę I raty.

Na naszym koncie pojawia się 120, 160 lub 200 tys. i do końca dnia uśmiech nie schodzi nam z twarzy. Nareszcie możemy wydawać pieniądze i czujemy się świetnie.

W tych emocjach często zapominamy o zobowiązaniach, a w programie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest ich naprawdę sporo. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym:

#1. Po pierwsze przez okres 5 lat jesteśmy zobowiązani do prowadzenia firmy. A od dnia złożenia wniosku o drugą ratę powinniśmy być ubezpieczeni już tylko w ZUS.

W praktyce wnioskodawcy najczęściej wybierają wariant –  Pierwsze 2 lata na podwójnym KRUS, a następnie 3 lata na ZUS. Drugi najczęściej wybierany wariant do preferencyjny ZUS przez 2 lata, a następnie tradycyjny ZUS.

W obu wariantach przy firmie z bardzo małymi dochodami za 5 lat zapłacimy około 30 tys. nie licząc składki zdrowotnej. Pod warunkiem, że w czwartym i piątym roku, skorzystamy z tzw. ZUS od dochodu. Jeżeli nam się nie uda będzie to około 50 tys. Do tego trzeba doliczyć jeszcze składkę zdrowotną, której wysokość po Nowym Ładzie zależna jest od rodzaju opodatkowania. Konkretne wyliczenia i warianty znajdziesz w wideo ZUS w Premii na działalność pozarolniczą – nabór 2022 rok

#2. Przez 27 miesięcy od złożenia wniosku o wypłatę II raty musimy utrzymać miejsca pracy wskazane w biznes planie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę same narzuty na wynagrodzenie (głównie ZUS za pracownika) to okaże się, że przy:

  • 200 tys. premii i jednym pracowniku, jest to równoznaczne z kosztem około 34 tys.
  • 250 tys. premii i dwóch pracownikach, jest to równoznaczne z kosztem około 68 tys.

Więcej o kosztach zatrudnienia dowiesz się z wideo Koszty zatrudnienia w Premii na działalność pozarolniczą. Nabór 2022 r.

#3. Kolejne zobowiązanie dotyczy minimalnego przychodu jaki trzeba wykazać korzystając z Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w 2022 roku.

Otóż przychód w każdym kolejnym roku kalendarzowym nie może być mniejszy niż łączne wydatki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy wraz z kosztami zatrudnienia pracowników. Dla Twojej wygody poniżej znajdziesz tabelę dla 3 wariantów skorzystania z programu. A sam temat dokładnie omawiam w wideo Jaki dochód trzeba wykazać w Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Nabór 2022 r.

#4. Musisz zrealizować biznes plan. Co przede wszystkim wiąże się z koniecznością zrealizowania i odpowiedniego udokumentowania zapisanych inwestycji.

Bardzo rzadko się zdarza, że po 2 latach przychodzą do nas wnioskodawcy, którzy mają wszystkie wymagane papiery w porządku. Najczęstsze błędy:

  • Nie zostało kupione wszystko co zostało wykazane w biznes planie;
  • Zostały kupione maszyny, urządzenia innego typu lub o innych parametrach niż te wskazane w biznes planie;
  • Brak dokumentów potwierdzających realizację inwestycji (specyfikacje, protokoły)
  • Złe udokumentowanie robót budowlanych;

Oczywiście większość błędów da się naprawić jeżeli wnioskodawca zgłosi się do nas odpowiednio wcześnie.

Jak widzisz spraw, które trzeba mieć z tyłu głowy przez 5 lat jest sporo. Niestety większość osób po otrzymaniu I raty zdaje się zapominać o ciążących na nich zobowiązaniach. A to niestety przekłada się na problemy.

Premie jak kredyty frankowe

Znasz może określenie – Nabici we franki ?

Kilkanaście lat temu bardzo popularne stały się tzw. kredyty frankowe. Były to kredyt udzielane w złotówkach ale indeksowane kursem franka szwajcarskiego.

Na niesamowitą popularność kredytów frankowych wpływ miały dwa główne czynniki:

  • Po pierwsze osoby, które miały problem ze zdolnością kredytową w złotówkach, nie miały problemu, żeby zaciągnąć kredyt frankowy.
  • Po drugie, kredyty frankowe były zwyczajnie tańsze.

Wszystko to spowodowało, że kredyty frankowe stały się powszechne i łatwo dostępne. Jak się to skończyło – wszyscy wiemy.

Dlaczego o tym mówię ?

Bo bardzo przypomina mi to sytuację z programami premiowymi. Podobnie jak kredyty frankowe są one powszechne i dość łatwo dostępne – wystarczy złożyć wniosek z biznes planem..

Tak naprawdę prawdziwy obraz problemu widać kiedy te premie rozliczamy. I mówię tutaj zarówno o wnioskodawcach, którzy są z nami od początku jak i o tych, którzy przenieśli do nas obsługę.

Bardzo często zdarzają się sytuację, że wnioskodawcy nie są wstanie rozliczyć pomocy bo zwyczajnie pieniądze się rozeszły, a inwestycja nie jest zrealizowana w całości.

W innych przypadkach wnioskodawcy nie pilnują zobowiązań związanych na przykład, ze zwiększeniem wielkości ekonomicznej gospodarstwa czy realizacji zobowiązań punktowych.

Coraz częściej zdarzają się sytuację, że w okresie od wypłaty I raty do momentu kiedy trzeba się rozliczyć wnioskodawcy nie podejmują żadnych działań, żeby wypełnić zobowiązania programowe. A przypomnę, że nie wypełnienie zobowiązań jest równoznaczne nie tylko z brakiem wypłaty drugiej raty ale również z koniecznością zwrotu pierwszej raty pomocy.

Stąd moje porównanie do kredytów frankowych… Kiedy ludzie je brali to w większości byli świadomi, że istnieje coś takiego jak ryzyko kursowe. W przypadku programów premiowych wszyscy wiedzą, że trzeba wykonać inwestycję, zwiększyć WEG i wypełnić inne zobowiązania.. A mimo to często kończy się to bardzo podobnie – dlatego uważam, że nie są to dobre programy.

Niemniej, żeby pomóc większej ilości osób korzystających z programów premiowych oferujemy nowe usługi.

Nowe usługi

Od kilku miesięcy mamy dwie nowe usługi, które dotyczą czterech programów:

#1. Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

#2. Restrukturyzacja małych gospodarstw

#3. Premie dla młodych rolników;

#4. Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar D)

Pierwsza usługa to przejęcie obsługi. Niezależnie od tego, kto wcześniej prowadził Twoją sprawę, na każdym etapie możesz przenieść do naszej firmy obsług. Jedyne czego będziemy potrzebowali to elektroniczna wersja ostatnio zatwierdzonego wniosku i biznes planu. Szczegóły usługi znajdziesz tutaj –>

Druga  usługa to rozliczenie projektu. Również, nie ma znaczenia czy do tej pory prowadziłeś sprawę samodzielnie, czy korzystałeś z pomocy innej firmy doradczej. Jeżeli masz ostatnią zatwierdzoną wersję wniosku i biznes planu jesteśmy wstanie Ci pomóc. Szczegóły usługi znajdziesz tutaj –>

Ostatnią grupę usług, będą stanowiły programy, które umożliwiają samodzielne przygotowanie dokumentacji z naszym wsparciem. Pierwszy taki program ruszy w marcu dla programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Będę o nim informował…

Gruntowna zmiana sposobu działania mojej firmy

W poprzednim roku w zasadniczy sposób zmieniłem sposób działalności mojej firmy. Do tej pory była to tradycyjna firma doradcza zatrudniająca 5-6 osób.

Jak się domyślasz bardzo ciężko rozwinąć firmę tego typu. Z jednej strony mamy olbrzymią mnogość i różnorodność spraw, co powoduje, że firma nie jest skalowalna.

Z drugiej strony co jakiś czas występują problemy kadrowe. Tak, zwyczajnie kiedy doradca rezygnuje z pracy, ciężko zastąpić go kolejną osobą, posiadającą odpowiednie kompetencje i doświadczenie.

Dlatego w tym momencie nie idę w rozbudowę firmy poprzez zatrudnianie nowych doradców, a raczej koncentruje się na zbudowaniu ogólnopolskiej sieci najlepszych firm doradczych, które działają według trzech zasad:

#1. Każdy doradca zapewnia obsługę zdalną każdemu klientowi w kraju;

#2. Wszyscy doradcy działają według tych samych najwyższych standardów obsługi klienta;

#3. Doradcy działający w sieci nie konkurują, a współpracują między sobą. Cała sieć działa w oparciu o ten sam cennik.

Obecnie w sieci działa już 13 doradców. Ich sylwetki znajdziesz tutaj –>