Przed nami piąty i zarazem ostatni nabór wniosków z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (nabór grudzień 2021 / styczeń 2022). Do wzięcia jest bezzwrotne 150, 200 lub 250 tys. na założenie działalności pozarolniczej.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda wspaniale. Otrzymujesz dofinansowanie, które nie wymaga od Ciebie żadnego wkładu własnego. Mało tego, 80% premii wypłacana jest przed realizacją projektu dzięki czemu bardzo szybko możesz cieszyć się nową inwestycją. Może to być samochód pachnący nowością, najnowszy sprzęt apple, wymarzone szkolenie, maszyny i urządzenia niezbędne do Twojego biznesu czy na przykład budowa budynku pod wynajem. W zasadzie wszystko jest możliwe. I niezależnie od tego co zrobisz to masz poczucie, że osiągnąłeś sukces i poszedłeś do przodu.

Niestety problem może się zacząć później. Biorąc dofinansowanie zobowiązujesz się prowadzić firmę przez okres 5 lat, od dnia wypłaty I raty płatności. Przez ten czas musisz utrzymać swoją działalność. Wiąże się z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, pilnowaniem spraw finansowo-księgowych no i oczywiście prowadzeniem biznesu. Dodatkowo jeżeli decydujesz się na wyższą kwotę pomocy to musisz stworzyć dodatkowe miejsca pracy:

 • 150 tys. – samozatrudnienie
 • 200 tys. – samozatrudnienie + 1 etat na okres dwóch lat;
 • 250 tys. – samozatrudnienie + 2 etaty na okres dwóch lat;

Wszystko jest ok jeżeli firma zarabia pieniądze, a Ty jesteś wstanie płacić ZUS, wynagrodzenia pracowników i ogólnie utrzymać funkcjonowanie firmy. Nie wspominam Tutaj o wypłacie jaką powinieneś robić z firmy dla samego siebie. Jeżeli tak nie jest – to bezzwrotne dofinansowanie zamienia się w kredyt.

W tej sytuacji Twoja comiesięczna rata kredytowa to suma składek ZUS, wypłat dla pracowników, ubezpieczenia maszyn, opłaty za biuro rachunkowe i innych kosztów. Po 5 latach okazuje się, że przykładowo uzyskałeś 200 tys. ale w podatkach, ZUSie i wynagrodzeniu oddałeś 120 tys. Myślisz sobie uf… na szczęście zostało mi jeszcze 80 tys. Nie do końca – wszystko co kupujemy w trakcie 5 lat raczej traci na wartości. Zatem jeżeli okaże się, że po 5 latach Twój sprzęt, który pierwotnie kupiłeś za 200 tys. jest teraz wart mniej niż 80 tys., to niestety ale realnie jesteś na minusie.

W tym miejscu najprawdopodobniej myślisz, że w Twojej sytuacji na pewno będzie inaczej bo przecież masz wszystko świetnie zaplanowane. Niestety, tak samo myśli zdecydowana większość przedsiębiorców, a statystyki są nieubłagane. Według nich ponad 70% upad w ciągu pierwszych 5 lat swojej działalności. Jednocześnie nie oznacza to, że pozostałe 30% będzie świetnie prosperowało. W tym gronie znajdują się firmy, które np. uzyskały dotacje, subwencję i są zobowiązane kontynuować swoją działalność. Są tam również firmy, które zwyczajnie nie mogą się zamknąć bo musiały by zapłacić bardzo duży podatek. Jest tam również bardzo duża grupa samozatrudnionych, którzy tak naprawdę wykonują pracę dla swojego pracodawcy. Jeżeli dokonalibyśmy głębszej analizy to okazało by się, że zaledwie 10% firm osiąga na tyle regularne i przewidywalne dochody, że ich właściciele mogą z tego żyć.

Jak zatem podejść do korzystania z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ?

Według mnie trzeba skupić się na dwóch aspektach:

Po pierwsze. Na początku musisz zrobić wszystko co tylko możliwe żeby sprawdzić i upewnić się, że Twój pomysł na firmę wypali. Jeżeli tego nie zrobisz, to tak jakbyś wziął swój majątek oraz kawałek swojego życia (firma wymaga czasu), poszedłbyś do kasyna i wszystko to postawiłbyś, na którymś polu w ruletce. Jak widzisz takie podejście jest nierozsądne. Potrzebujesz realistycznej oceny rzeczywistości – zwyczajnie musisz sprawdzić czy Twój pomysł na firmę wypali.

Po drugie. Firmę trzeba zaprojektować w taki sposób, żeby była możliwie tania w utrzymaniu. Kiedy miesięcznie firma generuje 20 tys. dochodu, nie będzie miało dla Ciebie tak wielkiego znaczenia czy zapłacisz 1500 czy 600 zł ZUS. Natomiast przy 2000 zł dochodu będzie to już kwestia tego czy uda Cię firmę utrzymać. Dlatego mega ważne, żeby na wstępie wszystko przemyśleć tak żeby firma była optymalnie tania.

O tym jak to wszystko wykonać w praktyce opowiem Ci na bezpłatnym szkoleniu online “Bardzo tania firma z Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”. Szkolenie podzieliłem na kilka części, z których dowiesz się następujących informacji:

Część 1 – Jak obniżyć koszt ZUS ?

 • Jaki ZUS zapłacimy po wprowadzeniu Nowego Ładu ?
 • Co zrobić, żeby obciążenie z tytułu ZUS było możliwie najmniejsze ?
 • Sposób na ułożenie firmy w taki sposób, żeby przez 5 lat realnie nie zapłacić nawet jednej złotówki ZUS ?

Część 2 – Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników ?

 • Na jaki okres zatrudniamy pracowników i co powinna zawierać umowa o pracę ?
 • Czy można zatrudniać osoby spokrewnione ?
 • Zgodne z prawem sposoby na drastyczne obniżenie kosztów zatrudnienia pracowników ?

Część 3 – Firma po Nowym Ładzie ?

 • Jaki rodzaj opodatkowania wybrać ?
 • Na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście zobowiązań w programie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ?

Część 4 – Najbardziej dochodowe inwestycje i pomysły na biznes ?

 • Najlepsze pomysły na firmę – podpowiedzi
 • Jak sprawdzić pomysł na firmę ?
 • Jakie inwestycje są najlepsze ?

Część 5 – Jakich błędów unikać korzystając z Premii na firmę ?

 • Jaki dochód trzeba wykazywać ?
 • Jak uchronić się przed problemami z tzw. sztucznymi warunkami ?
 • Jak przeprowadzić zakup samochodu ?

Część 6 – Jakie wnioski uzyskają dofinansowanie w ostatnim naborze ?

 • Ile punktów trzeba zdobyć żeby załapać się na premię ?
 • Na czym możesz podkręcić swoją punktację ?
 • Jaki sprytny zabieg może zagwarantować Ci zdobycie dofinansowania ?

To nie wszystko. Mam również dwa dodatkowe bonusy 🙂

#1. BONUS – 5 podpowiedzi jak przygotować się do najbliższego naboru wniosków z Premii na działalność pozarolniczą

#2. BONUS – Możliwość konsultacji ze mną swojego pomysłu na firmę poprzez E-mail.


Kilka informacji organizacyjnych:

Kiedy dokładnie szkolenie się odbędzie ?

W ostatnim szkoleniu jakie organizowałem wzięło udział ponad 300 osób. To bardzo dużo – szczególnie w sytuacji jeżeli każdy chce zadać przynajmniej jedno pytanie.

Dlatego postanowiłem, że tym razem szkolenie odbędzie się w kilku terminach w grupach nie większych niż 100 osób. Pierwszy termin już w grudniu 2021 r. O dokładnym dniu i godzinie każdy zostanie poinformowany wiadomością E-maili i SMSem.


Czy szkolenie jest płatne ?

Zasady udziału są następujące:

Udział w szkoleniu na żywo – BEZPŁATNY

Dostęp do zapisu wideo ze szkolenia – 497 PLN


Jak mogę skorzystać z 5 podpowiedzi ?

Otrzymasz ode mnie 5 podpowiedzi jak przygotować się do ostatniego naboru z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Podpowiedzi będą wysyłane mailowo po zapisie na szkolenie – każdego dnia jedna podpowiedź.


Jak mogę skorzystać z konsultacji e-mail ?

Po zapisaniu się na szkolenie dostaniesz ode mnie automatyczną wiadomość – wystarczy na nią odpisać.