Dnia 22 stycznia 2022 roku weszła w życie zmiana rozporządzenia z programu Premia na rozpoczęcie działalność pozarolniczej. Zmiana kierowana była do naboru wniosków, który trwa do 28 kwietnia 2022 r. Ale jak się okazało przy okazji zahaczyła wnioskodawców z naborów przeprowadzonych w 2017, 2018, 2019 i 2020 roku.

Jakie zmiany wprowadzono ?

W ramach programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej możemy uzyskać bezzwrotne 150, 200, 250 tys. na uruchomienie firmy. Środki te nie wymagają od wnioskodawcy żadnego wkładu własnego.

Brak wkładu własnego spowodował, że wiele osób pomyślało. Hmm to dobry sposób, żeby kupić sobie samochód osobowy. Musimy powiedzieć sobie szczerze zasady programu spowodowały, że przedsiębiorczość ustąpiła miejsca kombinowaniu.

Nie mam dokładnych statystyk, ale szacuję, że ponad połowa wniosków z premii dotyczy właśnie takich firm, gdzie tematem przewodnim jest zakup określonej rzeczy (najczęściej samochód osobowy), a nie stworzenie firmy, która zapewni regularne, pewne i przewidywalne zyski.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zauważyło ten problem i postanowiono coś z tym zrobić.

Właśnie dlatego 22.01.2022 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia z programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, która miała naprawić tą sytuację. Wprowadzono trzy zasadnicze zmiany, które miały uszczelnić wydawanie środków publicznych i spowodować, że pieniądze popłyną wyłącznie na prawdziwe firmy.

Przychody w premii na działalność pozarolniczą

Po pierwsze, każdy wnioskodawca od roku następującego po roku złożenia wniosku o płatność I raty musi wykazać przychód nie mniejszy niż koszty wynagrodzeń społecznych i koszty wynagrodzeń pracowników. Jeżeli tego nie zrobi grozi mu zwrot do 10% kwoty premii.

Żeby móc to zweryfikować urzędnicy nałożyli na wnioskodawców obowiązek składania prostych sprawozdań finansowych. Dokument trzeba złożyć do 30 stycznia roku, następującego po zamkniętym roku obrachunkowym. Niezłożenie sprawozdania w terminie to również sankcja w wysokości 0,5% kwoty premii. I to za każde niezłożone sprawozdanie. Poniżej zamieszczam formularz sprawozdania z osiągniętych przychodów do pobrania.

Wróćmy do tematu przychodów. Tak jak powiedziałem, nie mogą one być mniejsze, niż wydatki na ubezpieczenie społeczne oraz wynagrodzenia pracowników (wraz z narzutami na te wynagrodzenia).

Poniżej znajdziesz grafikę, na której prezentuję jak limity przychodów wyglądają dla wariantu, z którego najczęściej korzystają wnioskodawcy programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Czyli 2 lata na tzw. podwójnym KRUS + 3 lata w ZUS. Limity prezentuję dla trzech opcji premii:

  • 150 tys. – samozatrudnienie,
  • 200 tys. samozatrudnienie + 1 etat,
  • 250 tys. samozatrudnienie + 2 etaty.

Koszt zakupu samochodu do 50% kwoty premii

Nie da się ukryć, że do tej pory najpopularniejszą inwestycją w ramach Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej był zakup samochodu osobowego. Przy tej okazji powstawały firmy świadczące usługi przewozu młodej pary na wesele – bo w takiej sytuacji można uzasadnić każdą brykę. Powstawały również innego rodzaju firmy świadczące usługi mobilne – wszystko po to żeby przeforsować zakup osobowego samochodu.

Właśnie dlatego wprowadzono zapis, że koszt zakupu samochodu osobowego rozliczany w ramach premii nie może wynosić więcej niż 50% kwoty otrzymanej premii.

Przykładowo – jeżeli uzyskaliśmy 150 tys. to koszt samochodu nie może stanowić więcej niż 75 tys. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy kupić droższego samochodu. Możemy, ale będziemy musieli pokryć to z własnych środków.

Inwestycja musi być adekwatna do planowanej firmy

Nie wiem czy słyszałeś tą historię. W naborze z 2020 roku, pewnemu wnioskodawcy odmówiono przyznania pomocy z Premii na działalność pozarolniczą. Następnie prowadził on ostrą batalię odwoławczą. Jego biznes polegał na świadczeniu usług mycia nagrobków. A inwestycja to zakup samochodu osobowego marki mercedes i myjki ciśnieniowej. Oczywiście zakup mercedesa wnioskodawca uzasadniał podniesieniem prestiżu swojej firmy.

Już na pierwszy rzut oka firma wygląda na stworzoną pod zakup mercedesa. Bo jak racjonalnie uzasadnić, że jest zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jak racjonalnie wyjaśnić potrzebę zakupu samochodu osobowego marki merecedes, a nie np. jakiegoś małego dostawczaka.

Właśnie dlatego wprowadzono przepis, że realizowana inwestycja musi być racjonalna i efektywna kosztowo. Podstawą oceny będą informacje zawarte w biznes planie. Dlatego w naborze w 2022 roku, trzeba będzie znacznie bardziej się postarać jeżeli chcemy, żeby nasz wniosek przeszedł.

Stosowanie nowych przepisów do starych naborów

Teraz najlepsze. W rozporządzeniu został przemycony zapis, który ma wpływ również na wnioski złożone w poprzednich naborach (2017, 2018, 2019 i 2020 r.)

Okazuje się, że jeżeli ktoś z poprzedniego naboru ma pozytywną decyzję o przyznaniu pomocy i wystąpi teraz o zmianę biznes planu to taki wniosek zostanie rozpatrzony w oparciu o przepisy już zmienionego rozporządzenia.

W tej sytuacji będą go dotyczyły nowe zobowiązania. Innymi słowy wnioskodawca będzie musiał:

  1. Zmniejszyć koszt zakupu samochodu osobowego do 50% kwoty premii;
  2. Wykazywać się określonymi przychodami pod rygorem sankcji finansowej;
  3. Będzie musiał uzasadnić, że inwestycja jest uzasadniona, racjonalna i efektywna kosztowo, a jego biznes ma podstawy rynkowe do działalności.

Niefajnie prawda ☹.

Jak zmienić Biznes Plan z Premii na Firmę i uniknąć sankcji

Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, że prawo nie działa wstecz. Okazuje się, że można zastosować wybieg, żeby tą zasadę złamać.

Mamy nową rzeczywistość, w której musimy sobie poradzić. Jeżeli tego nie zrobimy będzie się to wiązało dla nas z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Właśnie dlatego postanowiłem pomóc w rozwiązaniu tych problemów. A wszystko zamknąłem w szkoleniu Jak zmienić BiznesBlan z Premii na Firmę i uniknąć sankcji.

Szkolenie skierowane jest do wnioskodawców programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z naborów przeprowadzonych w 2017, 2018, 2019 i 2020 r.

Biorąc udział w szkoleniu dowiesz się:

  • Kiedy i w jakich sytuacjach należy zrobić zmianę biznes planu ?
  • Jakie sankcje i w jakich sytuacjach Ci grożą ?
  • Jak przeprowadzić zmianę biznes planu i rozliczenie w przypadku zakupu samochodu osobowego ?
  • Jak poradzić sobie z obowiązkiem wykazywania przychodów ?
  • Jak przygotować wniosek o zmianę biznes planu ?
  • Jak wykonać analizę rynkową, która jest podstawą uzasadnienia inwestycji ?

Biorąc udział w szkoleniu otrzymujesz dwa bonusy

#1 BONUS – Formularz zmiany Biznes Planu wraz z omówieniem

#2 BONUS – Formularz Analizy Rynkowej wraz z omówieniem

Na szkolenie możesz się zapisać wypełniając poniższy formularz. Planowany start szkolenia kwiecień 2022 r. (o wszystkim poinformuję przez E-mail i SMS)